RSS
SmodCMS

III Ogólnopolski Zjazd Regionalistów

22.06.2017

III Ogólnopolski Zjazd Regionalistów

            

         W dniach 8-11 czerwca 2017 roku odbył się kolejny, III Ogólnopolski Zjazd Regionalistów Polskich nad Odrą. Na zaproszenie dr. Tadeusza Samborskiego Siedlce reprezentował wiceprezesiskarbnik Zarządu Oddziału PTTK „Podlasie”, a jednocześnie zastępca dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Sławomir Kordaczuk.

         Organizatorami cyklu spotkań podczas tegorocznego zjazdu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskie Towarzystwo Regionalne, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

         W spotkaniach uczestniczyli liderzy towarzystw regionalnych z terenu całego kraju, ludzie nauki oraz włodarze samorządów z Dolnego Śląska. 

Temat główny zjazdu brzmiał:

Regionalizm dolnośląski

- wspólne dziedzictwo różnych narodowości, wspólna troska i doświadczenia

            Zjazd rozpoczął się od posiedzenia Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP na Zamku Piastowskim w Legnicy. Drugiego dnia regionaliści na zaproszenie miejscowych władz samorządowych gościli w Lubomierzu, Biedrzychowicach i Rybnicy. Następnie wyjechali do Jeleniej Góry. W tamtejszym Muzeum Karkonoskim zaproszeni prelegenci wygłosili referaty dotyczące regionalizmu. Ten dzień zakończył się koncertem w jeleniogórskim kościele garnizonowym Wojska Polskiego. Podczas kolejnego dnia uczestnicy zjazdu byli w Brzegu Dolnym, Starym Dworze (Jodłowy Młyn), Wołowie i Głębowicach, gdzie mogli wymienić swoje poglądy i spostrzeżenia z miejscowymi społecznikami, a także ludźmi zaangażowanymi m. in. w ocalanie przeszłości i pamięci o ludobójstwie ukraińskim oraz zróżnicowaniu narodowościowym regionu. Po powrocie do Legnicy, w nowo odrestaurowanej sali królewskiej Akademii Rycerskiej, wybrani prelegenci zapoznali uczestników zjazdu z zagadnieniami dotyczącymi specyfiki regionalizmu dolnośląskiego. Ostatniego dnia regionaliści z całej Polski uczestniczyli w uroczystej mszy świętej. W legnickim zamku podsumowano tegoroczny ogólnopolski zjazd. Wszystkim przybyłym regionalistom dr Tadeusz Samborski, przewodniczący Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP osobiście podziękował za aktywność i działanie na rzecz własnych regionów. W czterodniowym III Ogólnopolskim Zjeździe Regionalistów Polskich nad Odrą udział wzięło ponad 60 osób z terenu całego kraju.

         Sławomir Kordaczuk uczestniczył we wszystkich spotkaniach organizowanych trzeciego dnia.
W sobotę 10 czerwca przedstawił pokaz multimedialny

Regionalizm w praktyce na przykładzie działalności Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów PTTK Oddział „Podlasie”

Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem, gdyż był ilustrowaną informacją nie tylko o wyjątkowym zjawisku w regionie, jakim jest społecznie prowadzony klub. Został potraktowany także jako przewodnik
w pigułce o części Polski najbardziej zróżnicowanej pod względem kulturowym, narodowościowym
i religijnym. Referent wystąpił w gościnnych murach klasztoru w Głębowicach. Znana mu jest również historia regionu gospodarzy, bowiem publikował już wcześniej m.in. wspomnienia przymusowych robotników z Podlasia, pracujących w czasie II wojny światowej przy produkcji broni chemicznej w tajnym komandzie Dyhernfurth I w Brzegu Dolnym. Zostały wydrukowane w prywatnym piśmie Bogusława Wróbla „Explorator” w Obornikach Śląskich, dostępne są też w Internecie.

Miał okazję także zaprosić organizatorów i gości zjazdu do odwiedzenia Muzeum Regionalnego i jego trzech oddziałów: Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie oraz Muzeum Walki
i Męczeństwa w Treblince.

 

                                                                                                          Sławomir Kordaczuk

 

Zapraszamy do galerii

 

 Autorzy fotografii: Sławomir Kordaczuk, Zdzisław Mirecki, Janina Tomczyk

Wersja do druku
« inne aktualnoci