RSS
SmodCMS

Relacja z II Rajdu PTTK - Powitanie Wiosny w Dąbrowie

30.03.2017

 

II RAJD „Powitanie wiosny w Dąbrowie”

Gorąca atmosfera w chłodny dzień – sezon przewodnicki rozpoczęty

W ostatnią niedzielę zimy – 19 marca 2017 r. odbył się II Rajd „Powitanie Wiosny w Dąbrowie”.


W tym roku,  na trasie II rajdu  „Powitanie wiosny w Dąbrowie”  działaczom PTTK, członkom Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów , przewodnikom oraz sympatykom PTTK towarzyszyli uczestnicy kursu przewodnickiego organizowanego przez PTTK  Oddział „Podlasie”  w Siedlcach, którzy mieli możliwość po raz pierwszy pod okiem doświadczonych Kolegów spróbować swoich sił w praktyce. Starannie przygotowane przez kursantów wiadomości  uzupełniał Eugeniusz Skorupka – przewodnik PTTK, instruktor krajoznawstwa regionu.

Program Rajdu był bardzo zróżnicowany. Na trasie, która prowadziła przez  Chodów, Bielany, Kożuchówek,  Patrykozy do Dąbrowy uczestnicy mieli możliwość nie tylko poznać tajemnice najbliższej okolicy (np.  zobaczyć kolekcję starych samochodów w Chodowie, zwiedzić Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach), ale także poznać miejsca, które samodzielnie odwiedzić byłoby o wiele trudniej,  jak np. neogotycki Pałac w Patrykozach, zwany Perłą Południowego Podlasia, pięknie odbudowany przez prywatnego właściciela  Maurycego Zająca, który  w profesjonalny  a także niezwykle przystępny sposób opowiedział historię pałacu i oprowadził po jego zakamarkach.

Wrażenie na wszystkich zrobiły nie tylko same odwiedzane miejsca, ale także ludzie spotkani na trasie: pełni pasji i miłości do tego co robią - ich opowieści rozgrzewały uczestników w ten chodny dzień, jeden z ostatnich tej zimy.  W każdym miejscu organizatorzy musieli mocno dyscyplinować grupę, która ociągała się z opuszczeniem kolejnych miejsc.

Ukoronowaniem dnia było zwiedzanie Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje: warsztaty haftowania kartek świątecznych, konkursy, ognisko  z pieczeniem kiełbaski oraz wielkanocny stół zorganizowane przez Komandorów Rajdu: Sławomira Kordaczuka –  zastępcę  dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach,  prezesa  Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów , członka Zarządu Oddziału  i  Annę Kirchner  - wiceprezesa Zarządu Oddziału.

Na zakończenie Rajdu Stanisław Czajka – przewodnik PTTK, prezes  Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego PTTK  i  Anna Kirchner  omówili wystąpienia kursantów.  Nagrody, wyróżnienia 
i dyplomy za  udział w  konkursach wręczyła Dorota Mączka – prezes Zarządu Oddziału w asyście Sławomira Kordaczuka, Stanisława  Czajki  i Anny Kirchner.

Przy tradycyjnym  „jajeczku” uczestnicy rajdu złożyli sobie życzenia. Pomimo zimna atmosfera była gorąca. Ciekawy program, liczne anegdoty, nowe umiejętności oraz spotkani  ludzie zarówno
w autokarze, jak i w obiektach przyczyniły się do doskonałych humorów uczestników Rajdu.

Organizatorem Rajdu był Oddział PTTK „Podlasie” w Siedlcach,  Muzeum Ziemiaństwa w Dabrowie Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Siedlecki Klub Kolekcjonerów oraz Koło Terenowe PTTK im. Józefa Mikulskiego.

                   Do zobaczenia za rok

         Aleksandra Wilińska  i  Anna Kirchner

 

Zapraszamy do fotorelacji w galerii.


                                 (fot. Sławomir Kordaczuk)

Wersja do druku
« inne aktualnoci